OMܒLÜ EDEBİYATÇILAR

 
Mehmet NARLI

1963’te Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Maraş’ta gördü. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. 1996’da yüksek lisansını 2000’de doktorasını tamamladı. Öğretmen, araştırma görevlisi, okutman olarak çalıştı. Halen Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde öğretim üyesidir. Narlı, 1987’den bu yana Dolunay, Kırağı, Kanat, Yedi İklim, Hece, Dergâh gibi dergilerde şiir ve eleştiri yazıları yayımlıyor. İlk şiir kitabı Çiçekler Satılmasın 1988’de, ikinci şiir kitabı Ruhumun Evvelyazıları 1998’de, Dil Kapısı 2010’da yayımlandı. 
 
"pusuda bekleyen dil
kaç nüshası var yalanın
ki dolaşır dilden dile
elinde kör kandil
 
işte parmağımla dilimi
boğazıma tıkıyorum
kaşlarımın altında iki ölüm odası"
 
("dil kapısı", Dil Kapısı, Ankara: Öncü Kitap, 2010, s.70.)

Durdu ŞAHİN

Şair ve yazar. 1 Haziran 1960, İsahacı köyü / Alaca / Çorum doğumlu. İlköğrenimini köyünde tamamladıktan sonra Çorum Endüstri Meslek Lisesi ve 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü (1989) bitirdi. 1992 yılında İslahiye’de başladığı öğretmenlik mesleğini 1995’ten itibaren Alaca’da sürdürdü. 

İlk şiiri 1976’da Bizim Anadolu gazetesinde yayımlandı. 1976 yılından itibaren yazı ve şiirleri Bizim Anadolu, Zaman, Yeni Şafak, Sağduyu, Yeni Hafta gibi gazeteler ile Kardelen, Güneysu, Öğüt, Türk Edebiyatı, Çağrı, Seviye, Rayiha, Altınoluk gibi çok sayıda dergi ve antolojilerde yer aldı. Seviye dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. Çorum Hakimiyet gazetesinde söyleşileri yayımlandı. Çorum Hizmetleri AŞ tarafından 1997 Yılı Başarı Ödülüne layık görüldü. Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir. 


Mihriban İNAN KARATEPE

1972’de İzmir-Torbalı’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini (1990), yüksek öğrenimini (1996) Samsun’da, Ondokuzmayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. Çeşitli eğitim kurumlarında öğretmenlik yaptı. Hâlen edebistan.com’un editörlüğünü yürütüyor. 1992’den bu yana öykü yazıyor. Öyküleri Yedi İklim, Hece, Hece Öykü, Dergâh, Kafdağı ve Yumuşak G dergilerinde yayımlandı. İlk kitabı; Kadife Durağı (2001) Yedi İklim Yayınları’ndan, ikinci öykü kitabı; Hacıyatmaz (2008) Hece Yayınları’ndan çıktı. Hacıyatmaz, Türkiye Yazarlar Birliğ ince yılın öykü kitabı seçildi. Evli ve üç çocuk annesi.

 
Dinçer ATEŞ
 
1976’da doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle ilk ve orta öğrenimini seyyar öğrenci olarak tamamladı. Üniversite yıllarında, yaşayan edebiyata ve tiyatroya bulaştığı için ilk üçte girdiği OMÜ Eğitim Edebiyat’tan son üçte mezun oldu (1998). Buna rağmen; Yavuz Demir’in derslerini, Şaban Sağlık ve Dursun Ali Tokel’in sohbetlerini kaçırmamaya dikkat etti. Yüksek lisans eğitimini bitirince hocalarına ve Bekir Şakir Konyalı’ya yeniden kavuşmak için Samsun’a döndü. Etrafındaki güzel insanlardan aldığı cesaretle burada Sosyal Bilimler Lisesini kurdu. Beş yıl sonra Samsun’daki ağır statükodan usandı ve Ankara’ya hicret etti. Bir süre Yunus Emre Enstitüsü’nde Kültür Sanat Koordinatörlüğü yaptı ve Ankara Fen Lisesi’nde çalıştı. Şimdilerde Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürütüyor ve hala sivil kalmaya çalışıyor.
 
Şiirleri, öyküleri ve makaleleri Yedi İklim, Yolcu ve Hece gibi dergilerde yayımlandı.
 
ey ulu beyazlar
kara ulakların bir isyanı bayındır kılma hevesi
onulmaz bir yangın gibi
yürekteki ateş gibi
zırhı delinmiş kurşun gibi
girince ormanımıza
sizden kalma krallıklar dirgenlerin ucunda
bir toz bulutu gibi savrulacak demektir
(İsyan)

 Bekir Şakir KONYALI


3 Şubat 1976’da İstanbul’da doğdu. Eyüp Lisesinden ve 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Öyküleri Yedi İklim ve Temrin dergilerinde yayımlandı. Akademik yazıları Hece, Ayraç ve Turkish Studies dergilerinde yayımlanmaktadır. Halen 19 Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Yeni Türk Edebiyatı alanında doktora yapmakta ve Sinop Üniversitesinde okutman olarak çalışmaktadır.

“Karanlığın babamı getirdiği günlerden biriydi, her gün gibi… Zilin çalışıyla koşa koşa kapı koluna uzanacak, ablamın coşku ve haykırışla kendini babamın kollarına atışından geri kalmamak için ben de taklit bir duygu, benzer bir coşkuyla “Babacııım, seni çok özlediiim!” diyerek ona sarılacak, “Baba bana ne aldın?”ın beklentisi “Dükkânlar kapalıydı”ya “Oynayalım mı?”nın heyecanı “Oğlum çok yorgunum”a yenik düşecek, gelişinin uyandırdığı bayram havası, bulutlu bir günde güneşin belirip kaybolmasını andıran yalancı bir sevince dönüşecekti..”

("Ödül", Temrin, S.37, Mayıs 2011)

Cengiz ŞENOL 

19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı’ndan mezun oldu. Şiirleri Öteki-siz, Varlık, Kitap-lık, Hürriyet Gösteri dergilerinde yayımlandı. 2007’de Homeros Ödülleri, Attila İlhan Şiir Ödülü’nde ikincilik ödülü aldı. Halen edebiyat öğretmenliği yapmaktadır. 

"adını boşluğa yazmalıyım E
başı sonu aynı madem harflerinin
her şiirin başı sonu gibi Eksik
sevdân ki bir özrün gizli anlamı
ah Ezik, üztü çizilen bir sözcük gibi
aramızda sır kalmaz hiçten başka
kalırsa bir de kâğıdın endişesi"
 
("Boşluk Ezberi", Kitap-lık, S. 95, Haziran 2006, s.32.)
 
Aysun ASLANER
 
Servet GÜNDOĞDU

 

24 Mayıs 1985’te Samsun’un Vezirköprü ilçesinde doğdu. Vezirköprü Anadolu Lisesi’nden ve 19 Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 2012’de, OMÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalında “Huzur ve Ulysses’te Derin Semantik Olarak Zaman Sorunu” adlı yüksek lisans tezini tamamladı.  Halen 19 Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde doktora çalışmasını yürütmekte ve araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Granada Edebiyat Dergisi’nin editörüdür. 

İlk şiirleri Varlık ve Türk Edebiyatı dergilerinde yayımlandı. Şiirleri, makaleleri, kitap eleştirisi ve söyleşileri Varlık, Türk Edebiyatı, Granada, The Human ve Hece dergilerinde yayımlanmaktadır. 

“Sürgündeki Şiir” isimli şiir dosyası 2012 Homeros Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. 2013 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri şiir dalında “Genç Şairin Ölümü” isimli dosyası ‘dikkate değer’ bulundu.

İlk şiir kitabı “Sürgündeki Şiir”, Nisan 2012’de (2.Baskı Temmuz 2012);  “Çağdaş Türkiye’de Muhafazakâr Sanat Sorunu: Perspektifler ve Diyaloglar” isimli derleme kitabı Ocak 2013’te Granada Yayınları tarafından yayımlandı. 

 

"Dil açılmakta kendine, ya bir gök ya da bir baht
Gibi kendine açılmakta, şimdi her şey daha güç
Daha uzak şimdi bir bağ ya da bahçe! Gizlenen
Nerde? İşte şuracıkta bir şimdiydi, şimdiyse nerde?"
 
("Sürgündeki Şiir", Sürgündeki Şiir, İstanbul: Granada Kitap, 2012, s.39.)
 
Atiye Gülfer KAYMAK